Для учнів 7 класу


                         
                      ТИП ХОРДОВІ


РИБИ





               АМФІБІЇ ТА РЕПТИЛІЇ

Життєвий цикл жаби

 
Жаб'яча ікра, як правило, запакована в багатошаровий желатиновий 
матеріал, що надає ікринкам деякий захист і не перешкоджає 
проходженню кисню, вуглекислого газу та аміаку.
 Ця захисна оболонка вбирає вологу і розбухає у воді.
 
Після запліднення внутрішня частина ікринки розріджується. 
Це забезпечує зародку, що розвивається свободу рухів.
 
Личинки жаб, що з'являються з ікринок, відомі як «пуголовки».
 
Після завершення стадії пуголовка жаби проходять процес 
метаморфозу, під час якого системи організму різко перебудовуються 
в дорослу форму. Як правило, метаморфоз триває близько доби.




Альтернативний підручник


Назва: Біологія 7 клас
Автор(и):
Рік видання:
Мова: Українська
Видавництво: Ранок
Кількість сторінок: 242
Формат: pdf


http://pidruchniki.net/bio7/1247-pidruchnik-biologiya-7-klas-zaporozhec-2015.html

БУДОВА ТВАРИННОЇ КЛІТИНИ

Тип Кишковопорожнинні


ЯК ДОЩОВИЙ ЧЕРВЯК ГОТУЄ НОРУв
Дощові черви, названі так за властивість зявлятис
я на поверхні землі після дощу (бо їх нірки заливає водою), належать до типу кільчастих червів. Їх тіла складаються з безлічі кілець. На землі сотні видів дощових червів, і всі вони живляться, заковтуючи грунт і засвоюючи гнилі органічні рештки, які містяться в ньому. Вони такожож затягують до своїх нірок опале листя і зїдають його. Дощові черви відіграють велику роль у землеробстві: вони зрихлюють грунт, полегшуючи ріст  коріння рослин. У червів немає самців і самок.
 Кожна тварина поєднує в собі риси обох статей. Після спарювання, яке відбувається в ночі на поверхні землі, яйця відкладають обидва червяки. 

Черв"яки під час риття нори працюють подвійно. Коли грунт м'який, то черв'як свердлить його гострим кінцем свого тіла: упреться в землю і з силою тисне на неї, крутиться, наче свердло чи веретено. Коли грунт твердий, черв'як діє інакше: схопить ротом грудочку землі й проковтне, потім візьметься за другу, за третю і таким чином пробиває собі нору все глибше й глибше, а шлунок і кишки його в цей час наповнюються землею. Час від часу він викидає її на поверхню землі у вигляді грудочок екскрементів. Не день і не два працює черв'як і, нарешті, досягає свого: підземний хід готовий.Тепер залишається розширити його трохи біля кінця — і дім готовий. 
  З життя мурашок.
За приблизними підрахунками, на поверхні землі посилено працює один мільярд помножений на один мільйон мурашок: це значить, що на одну людину припадає не менше 200 000 мурашок!  
  Серед 15 000 видів, які розкидані по усіх континентах, окрім полярних районів, навіть два види не вигляда­ють подібно. Усі вони будують різні мурашники, їдять різну їжу, але усі вони організовані більш-менш однаково.


Мурахи—найпоказовіший приклад суспільних відносин серед комах. Цариця общини мурах-листорізів відкладає яйця, мурахи-няньки доглядають їх,великі мурахи-робітники ріжуть листя і носять до гнізда. Мурахи-солдати-найбільші, із сильними щелепами. За некобхідності вони захищають мурашник. Дрібніший робочий люд займається спорудженням нових тунелів та добування харчу для решти мурах.
МІКРОКОСМОС
Режисер: Клод Нурідзані , Марі Перену

Півтори години , проведені на невідомій планеті , де всі відстані вимірюються міліметрами . Її мешканці: фантастичні створіння , комахи , равлики та інші мешканці трави і води. Її пейзажі : непрохідні нетрі трав'яних кущів , краплі роси , величезні , як повітряні кулі .


Глядач відкриває для себе прекрасний , сяючий всіма фарбами веселки паралельний світ , де працюють інші фізичні закони . Світ , залитий ірреальним світлом , повний невідомих звуків . Країна , де тварини вміють ходити по воді або розгулювати вниз головою.